Co vlastně znamená doména?
Víte, jak někdy někomu vysvětlujete cestu k vám domů? „Jeď rovně, pak doleva u té velké lípy…“ Přesně tak fungují i domény na internetu! Je to v podstatě vaše internetová adresa, bez které by byl internet jeden velký chaos. Představte si, že byste místo www.seznam.cz museli do prohlížeče ťukat nějakou šílenou kombinaci čísel. To by byla noční můra, co?
Anatomie domén
Když jsem se kdysi učil o doménách, připadalo mi to jako skládačka. Je to vlastně takový internetový sendvič, kde každá vrstva má svůj význam:
- Koncovka (TLD) – třeba .cz nebo .com (to je jako PSČ v adrese)
- Hlavní název – vaše originální jméno (jako název ulice)
- Subdomény – takové menší odnože hlavní domény (jako číslo patra)
Proč je výběr domény důležité?
Je to jako když si vybíráte jméno pro své dítě nebo firmu – musí sedět! Je to vlastně vaše digitální vizitka. Nedávno jsem potkal podnikatele, který litoval, že si na začátku vybral složitou doménu plnou pomlček. Nikdo si ji nepamatoval a zákazníci měli problém jeho web najít.
Jak vybrat správnou doménu?
Tohle je věda! Nejdůležitější je, aby byla vaše doména jedinečná jako otisk prstu. Představte si, že by měli všichni v ulici stejné číslo domu – totální zmatek, že? Držte se hesla „v jednoduchosti je krása“. Žádné krkolomné názvy nebo speciální znaky.
Registrace domén
Nebojte, není to žádná věda. Než se do toho pustíte, koukněte, jestli je doména volná. Je to jako když si rezervujete stůl v restauraci – musíte nejdřív zjistit, jestli je volný. Sám jsem si kdysi registroval několik domén a bylo to jednodušší než objednání pizzy.
Nejčastější chyby při výběru domén
Tady mám jednu vtipnou historku. Kamarád si zaregistroval doménu se třemi pomlčkami, protože ta bez pomlček už byla zabraná. Bylo to jako telefonní číslo s předvolbou – nikdo si to nepamatoval! Takže rada nad zlato: držte to jednoduché. Žádné číslice, pomlčky nebo složitosti.
DNS a propagace domén
Víte, co je první věc, kterou musíte udělat po registraci domény? Přesně tak – pohrát si s DNS záznamy. Správné nastavení DNS je něco jako navigace pro váš web. Bez toho by návštěvníci bloudili jako já tehdy v Praze bez mapy. Jednou jsem kvůli špatnému DNS strávil dvě hodiny na chatu s podporou, takže věřte mi – tohle nepodceňujte.
Ochrana domén
Představte si, že by vám někdo sebral vaše oblíbené tričko. Nepříjemné, že? No a ztráta domény? To je jako kdyby vám někdo sebral celý šatník! Ztráta domény může být fatální pro vaše podnikání a věřte mi, stává se to častěji, než byste čekali. Sám znám případy, kdy firma zapomněla prodloužit doménu a pak ji musela draze vykupovat zpět. Proto doporučuju registrovat i podobné varianty – lepší investovat pár korun navíc než později kousat nehty.
Bonusový tip
Než doménu koupíte, udělejte si malý test. Otestujte její vyslovitelnost na kamarádech nebo rodině. Prostě jim ji nadiktujte a sledujte, jak ji napíšou. Nedávno jsem viděl web s názvem „chytrynabytek“ – polovina lidí to napsala s „i“ na konci. A to nemluvím o tom, jak může název znít v jiných jazycích. Znám případ české firmy, jejíž název byl v italštině docela nevhodné slovo… Radši dvakrát měřit, než jednou řezat, že?
Přes 10 let pomáhám podnikatelům vydělávat peníze díky online marketingu. Poslední roky se věnuji tématu AI a vymýšlením způsobů, jak může AI nejenom „vytvářet hezké věci“, ale i reálně pomáhat podnikatelům. Marketingový sluha je mojí odpovědí. Rád pomůžu i vám.